Quantcast
Channel: Makeup Nindza
Viewing all articles
Browse latest Browse all 109

AHA i BHA kiseline

$
0
0
Ne znam jel nesto ne valja sa mojom percepcijom, ali cini mi se kako u zadnje vrijeme svuda nalijecem na aha i bha kiseline. Odem na youtube/forum/blog i citam o pomami za nekom kremom sa kiselinama. Mozda je to samo neki trenutni trend kao posljedica dobrog marketinga, ali u zadnje vrijeme kiseline ne mozete izbjeci. Cijela ta "pompa" potaknula me da ih malo istrazim pa sam odlucila napraviti kratak pregled kako bi vam olaksala snalazenje medu njima ako ni same niste sigurne sto su zapravo te famozne kiseline.

Moj najveci problem bila je zapravo slicnost u imenu i iz tjedna u tjedan sam mijesala njihove glavne karakteristike pa ce ovo zapravo biti dobar pregled i za mene. Glavna razlika izmedu tih dviju kiselina je njihova mogucnost da se otapaju u masti/ulju/sebumu odn. vodi. AHA kiseline se rastapaju u vodi dok se BHA kiseline rastapaju u masti. Ovo vam zapravo govori koja od te dvije je pogodnija za vas tip koze. BHA kiseline zbog tog svojstva lakse penetriraju dublje u pore koje su kod nas mjesovitih/masnih pune masnoca, kroz koje AHA kiseline tesko mogu proci. Ako jednostavno zelite poboljsati teksturu vase koze, djelovati na hiperpigmentacijske mrlje tada uzmite u obzir AHA kiseline. Ovo je bilo u najkracim crtama, a sada slijedi
detaljniji pregled.


  • AHA kiseline (alfa hidroksilne kiseline u koje se ubrajaju mlijecna, glikolna, jabucna, citrusna i vinska)
Kao i BHA, i ove kiseline su odlicni kemijski pilinzi sto znaci da ciste kozu od mrtvih stanica. Mnogi dermatolozi i strucnjaci napominju kako su kemijski pilinzi bolja solucija za nasu kozu nego grebanje mehanickim pilinzima. Ako do sad niste, razmislite o tome :) AHA svoj posao rade na gornjem sloju epiderme slabeci vezivna svojstva lipida koji drze odumrle stanice skupa. To omogucava onoj kozi ispod da dode na povrsinu, odn. ona se pokazuje sukladno tome kako se gornji sloj stanjuje. Potice se stvaranje novih stanica, a nove stanice sigurno izgledaju bolje od starih :D Koza izgleda ljepse jer je jednostavno novija i mlada. AHA kiseline djeluju kao prevencija protiv bora, pomazu u borbi protiv hiperpigmentacijskih mrlja te cak stimuliraju proizvodnju kolagena i elastina u kozi, koji ce opet dovesti do toga da cemo imati manje bora jednog dana. Kao sto sam rekla, AHA su topive u vodi i zbog toga imaju manju sansu prodrijeti u pore koje su ispunjene sebumom, ali zato imaju malu molekularnu tezinu zbog koje lako prodiru u kozu.
Kada trazite kremu sa ovim kiselinama, obratite pozornost da se nalaze na pocetku liste sastojaka (2. ili 3. mjesto) sto znaci da ih vjerojatno ima u vecoj koncentraciji, koja je uostalom potrebna kako bi one djelovale. Preporucena kocentracija je 5-8 % (pH 3-4, koji se nazalost ne moze iscitati na vecini ambalaza, a od krucijalne je vaznosti), iako ovisno o necijoj kozi ova koncentracija nece napraviti nista dok neke mogu burno reagirati. Da bi kiseline obavile svoju funkciju one moraju biti upijene u kozu sto znaci da ne morate kupovati sve zivo sa kiselinama jer umivalica sa njima vjerojatno nece napraviti nista posto cete ju odmah isprati. Glikolna i mlijecna prodiru u kozu bolje od ostalih pa cete se s njima susretati cesce.
Naravno, nije sve tako savrseno i s obzirom da stavljate kiseline na lice lako se moze dogoditi da vam lice reagira u vidu crvenila, osipa ili da gornji sloj toliko odreagira da bude "sprzen" (u ovim slucajevima prorjeduje se nanosenje na svaka 2-3 dana, ovisno). Same po sebi su jake i vecinom se mazu u tanjem sloju kako ne bi doslo do "skurene" koze. Zbog toga sto se stvaraju nove stanice te se koza stanjuje obavezno je koristenje SPF krema. Ako osjecate da vas isusuju, preko te kreme mozete nanijeti i hidratantnu kako bi umanjili osjecaj zatezanja jer te kreme uglavnom nemaju hidratantna svojstva (iako kazu kako te kiseline vezu i vodu za sebe pa kreme sa njima objedinjuju sva korisna svojstva, ja hidrataciju nisam primjetila, dapace, bas suprotno)


Kreme sa AHA kiselinama na nasem trzistu:

 Uriage Hyseac emulzija, SVR Hydracid Peel 15


 Avene Triacneal, Bioderma Sebium Serum


  • BHA kiseline (beta hidroksilne kiseline/salicilna kiselina)
Za salicilnu kiselinu ste mozda cule prije nego za ostale jer se uvijek provlacila u reklamama za proizvode protiv pristica. Kao i AHA, salicilna kiselina je dobar piling koji uklanja mrtve stanice i stvara mjesta za one nove. Ona lakse penetrira u pore zbog svoje sposobnosti da se topi u masti i zato ce cure sa masnom kozom vjerojatno biti zadovoljnije proizvodima sa ovom kiselinom. S obzirom na to trebala bi utjecati na pojavu pristica, miteresa i punjenje pora. Ostali ucinci su uglavnom isti kao i kod AHA, iako postoji mala razlika u djelovanju, BHA kiseline su blaze prema kozi. Razlog tome je to sto je BHA derivat aspirina koji ima protuupalna svojstva (vjerujem da ste barem 1 naletile na savjet da napravite masku za lice sa usitnjenim aspirinom ako imate problema sa tenom). Jos jedna razlika je ta sto kod BHA kiselina nisu potrebne velike koncentracije. Najbolje djeluju u koncentraciji od 1-2% (pH 3-4) sto znaci da cete ih traziti negdje u sredini liste sastojaka pa prema kraju. Salicilna takoder mora biti upijena u kozu da bi djelovala pa paznju i novac usmjerite na proizvode koji nece biti isprani pri nanosenju. Kao i kod drugih kemijskih pilinga obavezna je spf zastita (ne moram napominjat kako kremu sa spfom trebate nositi stalno, ali ako ju inace ignorirate, za vrijeme koristenja kiselina zaboravite na to). Isto tako, uvijek se preporuca koristenje u godisnja doba kada smo manje izlozeni suncu, dok se preko ljeta radi pauza.


Kreme sa BHA kiselinama dostupne na nasem trzistu:

SVR Lysalpha active, Bioderma Sebium Pore Refiner


Kreme koje sadrze i AHA i BHA dostupne u RH:

Uriage Depiderm Intensiv, Avene Cleanance K


Bioderma Sebium AI, Bioderma Sebium AKN

Ako ste probale koju od ovih krema, ili bilo koju drugu sa kiselinama, bila bih vam zahvalna kada bi napisale svoja iskustva u komentarima :) 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 109