Ako ste i vi jedna od ponosnih vlasnica masne ili mješovite kože, sigurno vas u potrazi za savršenim proizvodima koji će sanirati višak sebuma nisu zaobišle maske bazirane na glini. Generalno govoreći to su sve maske koje u svom nazivu imaju Clay, no ako ste poput mene sigurno su vas vrlo često znale zbuniti maske koje u nazivu imaju Mud ili Charcoal jer vam je 'sve to bilo isto'. Prijevod je sam po sebi jasan pa tako clay označava glinu, mud blato, a charcoal ugljen i tu nejasnoća nema. Stvar je u tome što mnogo maski u sebi sadrži barem dvije od tri navedene komponente zbog čega sam vrlo često sve te maske trpala u isti koš i pojednostavljeno ih zvala glinenim maskama. Uloge takvih maski su također vrlo često slične ili iste pa zapravo nema potrebe raditi neku distinkciju među njima kad u sastavu imaju dovoljno svega da ih možemo u isto vrijeme zvati blatnim, ugljenim ili glinenim maskama, a sve ovisi o tome što proizvođač želi istaknuti na pakiranju. Sva tri sastojka i njihove podvrste imaju svoje benefite a ja sam se odlučila fokusirati na maske s glinom (one koje se tako reklamiraju ili pak u sastavu imaju dovoljno gline) i međusobno ih usporediti neovisno što sadrže i druge bitne sastojke za pročišćavanje kože! :)
Započet ću s maskom koja mi se najmanje svidjela i o kojoj sam već pisala u postu o proizvodima koji su me razočarali pa čisto da ju odmah maknemo s puta. Na mojem licu je bila skoro pa beskorisna, do te mjere da sam ju nakon dva korištenja otpisala i prodala, a to rijetko kad radim jer sam prelijena stavljati stvari na prodaju :D Nakon korištenja lice bi mi bilo mekše nego da sam se umila svojim klasičnim gelom, no ne mislim za malo kratkoročne mekoće davati 90 kuna, pogotovo kada sam masku kupila zbog pohvala na račun rješavanja mitesera a po pitanju toga nije napravila ama baš ništa. Znam da je pjena zbog koje je ova maska i poznata na prvi tren nešto novo i zanimljivo, no nakon što to izguštate 2-3 puta vjerojatno će vam početi ići na živce jer vas škaklja za vrijeme držanja a počeškat se ne možete :D Na trećem mjestu sadrži kaolin (bijelu glinu) koji spada među nježnije gline, a od ostalih sastojaka bitnih za ovaj post treba spomenuti bentonit (ima jako svojstvo upijanja) te charcoal powder (prah ugljena). Od svih maski u ovom postu ova jedina nema preporuku pa preporučujem da nastavite čitati :)
Iduća na redu je moja trenutno omiljena maska od koje nisam očekivala ništa dobro u trenutku kada sam primila paketić od L'Oreala. Već sam spomenula kako nisam sklona brendovima poput L'Oreala kada je u pitanju njega kože jer su im proizvodi uopćeno rečeno ili preagresivni ili prebazični za nekoga tko ima nešto drukčije preferencije kada je u pitanju preparativa (da ne spominjem psorijazu zbog koje sam uvijek na oprezu da na lice ne stavljam nepotrebno agresivne proizvode s alkoholom, parfemima, SLS-om itd.). Za razliku od gela za umivanje iz ove linije koji me previše isušio i kojeg sam isto opisala u postu o proizvodima koji su me razočarali, ova maska mi je u rangu moje najdraže maske ikad - Glamglow SuperMud (ona u srebrnom pakiranju :D). Isto kao i kod Super Mud maske, za vrijeme držanja na licu će se stvoriti sitne točkice na mjestima gdje je u porama bilo viška sebuma, a mnoge sitne mitesere mi izvuče na površinu nakon čega ih se puno lakše istisne. Nisam fan tiskanja i ne dajem preporuke da to radite, ali ako vam se miteseri stvaraju brzo kao meni onda znate koliko je primamljiv prizor vidjeti vaše mitesere spremne za lagano istiskivanje. Ovu masku koristim jednom tjedno i nakon nje uglavnom imam 'spa dan' koji obuhvaća stavljanje svih živih hidratantnih slojeva koje imam, no iako s njima nadoknadim sve što je koži potrebno, ne volim ju češće koristiti zbog kiselina koje koristim preko tjedna i ne bih voljela da sve skupa postane previše. Inače, L'Oreal navodi da je ovih 50 mililitara dovoljno za 10 korištenja no u mom slučaju je to bliže broju 20 pa iako imam omanje lice i ne trpam nepotrebno debeo sloj, ova maska bi vam trebala dovoljno dugo potrajati :) Sadrži kaolin i montmorilonit na drugom i trećem mjestu, a u nastavku i moroccan lava clay i charcoal powder. Ako i dalje niste sigurne trebate li kupiti ovu masku ili ne, bojim se da ćete jednostavno morati riskirati jer ju neki obožavaju dok ju drugi u isto vrijeme mrze :D
Ovu masku sam preko reda ubacila u post samo zato da vam dam kratku usporedbu i opis. Koliko znam u Hrvatskoj je još nema no zato postoji feelunique koji drži još nekoliko novih verzija ovih popularnih maski :) Ja sam ju stigla koristiti tek jednom i zapravo nemam neke dojmove osim da u odnosu na crnu masku ne čini ono čemu sam se najviše nadala - tijekom sušenja maske na licu nažalost nisu vidljive točkice gdje je izvučen sebum! :D Drugi problem je moja krivica jer nisam pregledala sastav prije kupnje nadajući se da ne sadrži ništa kritično po uzoru na crnu, no nažalost na četvrtom mjestu sadrži alkohol. Na trećem mjestu sadrži kaolin, a među ostalim i montmorilonit i 'moroccan lava clay' (neke stvari mi je zaista glupo prevoditi :D). Moram usput spomenuti i problem s recenzijama na feeluniqueu koje ne predstavljaju stvarno stanje stvari iz vrlo jednostavnog razloga - počeli su automatski povlačiti recenzije sa stranica proizvođača (u ovom slučaju L'Oreala) a na stranicama proizvođača uglavnom nailazimo na isključivo pozitivne recenzije koje onda na ovakvim web shopovima dižu prosjek nekom proizvodu. Trudite se gledati samo 'Customer Reviews' jer ono što ćete pročitati među njima se veoma razlikuje od automatski povučenih recenzija, u slučaju ove maske Customer Reviews daju prosjek 2,3 za ovu masku dok automatski povučene recenzije daju skoro 5 zvjezdica svaka - pametnom dosta :)
Ako želite prilično nježniju verziju L'Oreala (ili Super Mud maske), bilo zato što imate suhu kožu a želite koristiti maske s glinom, bilo zato što imate masnu kožu no masku želite koristiti 2-3 puta tjedno pa vam treba nešto relativno nježno, this is the one. Meni osobno je prenježna da bi to bila jedina maska koju imam tako da ju obavezno kombiniram s nekom jačom poput Nioda ili L'Oreala, ali mi zato dobro dođe kada između dva korištenja jače maske želim s nečim laganim koliko toliko osvježiti pore. Efekt samim time nije jak kao kod L'Oreala, no ona mi ovako i onako služi za održavanje rezultata od jednog do drugog korištenja. Za nekoga s masnom kožom preporučila bih neku barem malo jaču masku, dok bi svima ostalima ova maska na neki način mogla poslužiti - suhoj i normalnoj koži kao maska koja se nanosi preko cijelog lica, mješovitoj koži kao nježna glinena maska koja ide na suhe/normalne dijelove lica ili kao all over maska koju će koristiti 2-3 puta tjedno bez straha od isušivanja. U odnosu na ostale maske iz ovog posta, ovo je jedina maska koja vam dopušta facijalnu ekspresiju jer se ne steže na onaj klasičan način pa vam je dopušteno jest, pit i pričat :) U sastavu ima vulkansku prašinu (volcanic ash), bentonit, kaolin te puno ekstrakata (kakao, bambus, kamelija).
Iako ostale maske u ovom postu već iz naziva sugeriraju kako se baziraju na nekoj od glina, ni ova maska nije ništa drukčija samo što vas njezin naziv navodi na drukčiji zaključak. Meni nažalost nije dovoljno dobra da bih opravdala cijenu i dobivenu količinu jer uložen novac u ovom slučaju nije razmjeran rezultatima. U Instagram skincare zajednici ova maska je jako hvaljena i koliko god to pokušavala ignorirati ljestvica je zbog toga ipak bila visoko postavljena. Ne mogu reći da nije ispunila očekivanja, ali ih nije ispunila u toj mjeri da kažem 'oh da, vrlo rado ću i idući put dati 29 funti za masku od 50 ml'. Činjenica je da vam ove maske treba jako malo za jedno korištenje, čak i Niod sugerira da ju se stavlja u što tanjem sloju a kada to kaže proizvođač koji želi prodati što više primjeraka onda znate da stvarno ne trebate pretjerivati s količinom. U mojem slučaju ova maska općenito djeluje blagotvorno na kožu, a ako sam išta primijetila od njezinog korištenja onda je to uvelike smanjeno crvenilo lica idući dan. Znam da joj to nije namjena no nikada od nijednog proizvoda nisam doživjela da mi crvenilo od tiskanja mitesera idući dan uopće nije vidljivo, a ako do tiskanja nije došlo (blaženi bili dani samokontrole :D) svejedno mi lice idući dan izgleda nemjerljivo ujednačenije. Solidna je i po pitanju rješavanja mitesera i sličnih kožnih problema, no ne na način da ih izvlači na površinu kao L'Oreal nego s vremenom poboljšava njihov broj i razmnožavanje. Za moje pojmove radi to u nedovoljnoj mjeri da bih opravdala trošenje 200 i nešto kuna na masku za lice kada se miteseri na mom licu i dalje stvaraju. Na uputstvima se spominje da je nakon ispiranja moguće osjetiti jako žarenje lica ali da je to sasvim normalno i nije indikacija za prestanak uporabe. Osobno žarenje nikad nisam osjetila, čak niti kod prve uporabe pa možda iz nekog razloga ne funkcionira najbolje s mojom kožom. Prvi tjedan nakon kupnje sam ju čak koristila na 'jači' način kada ju se stavlja 5 noći za redom i nakon toga normalno nastavlja s korištenjem jednom tjedno - ovaj način bi trebao ubrzati djelovanje i dovesti do konkretnijih promjena, no kod mene niti to nije izazvalo vau efekt. Od sastojaka koji su bitni za kontekst ovog posta treba spomenuti montmorilonit i kaolin, a s obzirom na znanost koja stoji iza kreiranja ove maske, preporučujem da kliknete na link i podrobnije se informirate o svemu jer je zamišljeno djelovanje ove maske prekomplicirano da bih vam to prenosila! :)
CATTIER GREEN CLAY MASK (400 g, oko 60 kn)
Ako želite klasičnu glinenu masku koja nije 'agresivna' kao L'Oreal a koja je zamjetno jača od nježne maske poput Innisfree Jeju te usput nije skupa, onda dileme nema, Cattier tata mata glinenih maski ima jednu za vas. Baš poput L'Oreal maske, i ova maska pruža onaj zadovoljavajući prizor sitnih masnih točkica izvučenih iz vaših pora (iako u nešto manjoj mjeri), no ipak je za nijansu nježnija i samim sastavom jednostavnija. Zbog toga bih ju vjerojatno preporučila povrh L'Oreal maske no čini se da Cattier asortiman više nije prisutan u Hrvatskoj, barem ne prema onome što se može pročitati i naći na netu. To je velika šteta jer su u ponudi imali rozu i žutu masku od gline namijenjene osobama s osjetljivom i suhom kožom koje isto povremeno žele koristiti glinu a klasične glinene maske su im vjerojatno bile prejake (ja sam isprobala rozu verziju i svidjela mi se baš poput zelene :)). Sastav je predivno jednostavan i doslovno ću ga prepisati: Aqua, Kaolin, Illite, Montmorillonite, Propanediol, Glyceryl Undecylenate. Od svih maski u ovom postu ova sadrži i kaolin i ilit i montmorilonit, a osim njih ima još samo dva dodatna sastojka što je predivno za vidjeti ako usporedite ovaj sastav s bilo kojim drugim proizvodom u ovom postu. Bitno je samo da kao i kod svih ovakvih maski pazite na njezino sušenje na licu i čim se počne stezati krenete s uklanjanjem kako ne bi došlo do prejakog isušivanja :) Omjer cijene i količine je nenadmašiv, no ako ih zaista više ne možemo naći u Hrvatskoj bojim se da ta informacija više i nije toliko korisna. Ako ste ih bilo gdje vidjele u zadnje vrijeme, javite u komentarima - to je informacija zlata vrijedna! :)
1. Koja maska vam najbolje djeluje na prištiće, mitesere i ostale probleme vezane s viškom sebuma? :)
2. Jeste li isprobale koju od novih L'Oreal maski i imate li možda svog favorita?
*PR uzorak